Nepenthes, Láčkovky

Nepenthes neboli láčkovky

Láčkovky (Nepenthes) jsou velkou skupinou masožravých rostlin, které rostou především v Asii v tropických a subtropických pásmech. Jsou to povětšinou liánovité rostliny. Své listy mají zakončené velkými láčkami, které slouží k chytání hmyzu.

Každý druh má jinou láčku, některé jsou protáhlé, jiné připomínají tykve nebo vánoční ozdoby či záchodovou mísu – Nepenthes jamban. Mezi láčkovky patří i největší giganti masožravé říše. Při jistých expedicích dobrodruzi nalézali v láčkách i drobné savce či žáby. O vaši kočku ale strach mít nemusíte. Obsah láček se u některých vyšplhal k úctyhodným dvěma litrům, ale tyto láčkovky se spíš v přírodě specializují na získávání potravy z výkalů větších živočichů a natrávení drobní hlodavci byli jen příliš neopatrní - Teď už víte, proč tvar záchodu. Zrovna jamban je v doslovném překladu z tamního jazyka záchod.

Láčkovky (Nepenthes) západního člověka fascinovaly již od počátku dobrodružných výprav do orientu. Nejdříve to byly jen zkazky expedicí, které narážely na rostliny, jako z fantastických příběhů. Pečlivě je zapisovaly a zakreslovaly do svých deníků. Překvapením může být, že některé láčkovky (Nepenthes), na které před pár staletími objevitelé narazily, jsou nynější vědecké obci zcela neznámé. Stále se podnikají náročné a nebezpečné vědecké expedice na pohoří, kde tyto tajemné rostliny rostou, a počet známých druhů utěšeně roste. Nyní evidujeme kolem 120 druhů. I tak jsou ale tyto těžko dostupné strmé svahy stále mystériem. Stejně jako samotné láčkovky.

I láčkovky prošly evolucí. V konkurenčním prostředí se začaly specializovat na různé druhy potravy a podle toho i měnily tvar svých láček, listů i velikost. Některé zůstaly u starého dobrého hmyzu, to je většina případů, ale třeba taková Nepenthes ampullaria, ta se stala vegetariánem a potravu získává z napadaného listí. Nejvyšší láčkovkou je Nepenthes bicalcarata,která může dorůst v přírodě i 20 metrů.

Oni jedí láčkovky?

Po celé Asii se od nepaměti láčkovky (Nepenthes) mezi domorodými kmeny podávají jako pokrm. Láčky se vypláchnou a poté naplní rýží a dusí. Jde o místní specialitu.

Pěstování láčkovek

Pěstování láčkovek (Nepenthes) není nijak těžké, samozřejmě záleží na druhu. Existují druhy, které lze zcela v pohodě pěstovat na svém parapetu. Vyžadují hlavně hodně slunce, pravidelné rosení a zálivku do květináče, tak aby substrát zůstal vlhký, ale ne přemokřený.

Láčkovky (Nepenthes) lze sázet buď do čistého rašeliníku, substrátu pro orchideje, nebo do mixu rašelina, perlit, kokosová kůra či molitan. Záleží na preferencích, hlavní je, aby byl substrát vzdušný. Láčkovky je možné i přikrmovat do přímo do láčky. Celkem se osvědčilo krmení pro rybičky.

Zaléváme destilovanou vodou v poměru s převařenou vodou 2:1 nebo dešťovou vodou.

Láčkovku můžete mít doma i vy

Pokud jste zatoužili po tajemné láčkovce, na stránkách našeho obchodu máme k prodeji nespočet zajímavých druhů jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé pěstitele.

Láčkovky vhodné pro začátečníky

Nepenthes hookeriana, Nepenthes bongso, Nepenthes bicalcarata, Nepenthes Rebecca sopper, Nepenthes ventrata, Nepenthes maxima, Nepenthes clipeata x maxima